Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info


Rekonštrukcia bytu - koľko ma to bude stáť?

Pridané: 21.5.2020

Na čo všetko si musíte dať pozor?

Každý z nás ma svoju vytúženú predstavu o svojom bývaní. Podarilo sa Vám konečne kúpiť nehnuteľnosť a plánujete ju zrekonštruovať? Rekonštrukcia nehnuteľnosti prináša so sebou množstvo otázok typu: 

- koľko financií potrebujem na rekonštrukciu mojej nehnuteľnosti? 

- koľko času mi zaberie celý proces? Kde začať? 

- aké povolenia sú potrebné? 

Poradím Vám ako na to.

V prvom rade si pred rekonštrukciou nehnuteľnosti musíte ujasniť, koľko finančných prostriedkov máte k dispozícii na rekonštrukciu a práce akého rozsahu môžete naplánovať. Viete ktoré práce môžete vykonať bez súhlasu stavebného úradu a na ktoré potrebujete ohlásenie drobnej stavby alebo stavebné povolenie?

Stavebný zákon špecifikuje v zásade tri druhy prác a to:

Udržiavacie práce

Sem patrí napríklad výmena okien bez zmeny veľkosti a členenia, zmeny na vnútorných nenosnych priečkach, nové omietky, podlahy a dlažby, výmena vnútorných a vstupnych dverí, energetické alebo technologické súčasti bez zmeny napojenia na verejné vybavenie, výmena zariaďovacích predmetov, kuchýň, maliarske práce. Sem môžeme zaradiť aj montáž klimatizácie pokiaľ sa nejedná o montáž na fasáde (tá nie je vašim vlastníctvom).

Ohlasovacia povinnosť (§55 ods. 2 Stavebného zákona)

Jedná sa o práce, ktoré svojím charakterom nemenia vzhľad stavby, nezasahujú do nosnej konštrukcie a nemenia spôsob využitia stavby. Tu by som rada upozornila, že obľúbené zasklievanie balkónov spadá práve do ohlasovacej povinnosti nakoľko sa mení vzhľad objektu a má to vplyv na statiku stavby. Takisto rozširovanie vstupných dverí alebo akýkoľvek výrez v nosných konštrukciách je nutné ohlásiť.

Udržiavacie práce Stavebné povolenie

Nadstavenie, pristavenie nad 25 m2, zásah do nosných časti, zmena vzhľadu a spôsobu využitia objektu podlieha stavebnému konaniu. Tu je vhodné obrátiť sa na odborníkov alebo stavebný úrad. Samozrejme celý proces stavebného konania zaberie dlhší čas s ktorým treba počítať. 

MOJA RADA : Premyslite si aké práce plánujete realizovať, lebo nesplnenie si povinností voči úradom býva častým dôvodom podania sťažnosti na stavebný úrad zo strany susedov. Malým oznamom na vchodových dverách oznámte susedom od kedy do kedy sa realizuje rekonštrukcia. Veľmi to uvítajú a vyhnete sa tým zbytočným problémom.

Nižšie v článku Vám ešte načrtnem, koľko financií potrebujete na rekonštrukciu. Ceny sú samozrejme orientačne. 

PRÍKLAD : 3-izbový byt v panelovom dome na treťom podlaží:

 

Rekonštrukčné práce 3 izbového bytu - 68m2 13 225 €
Vyčistenie bytu  340 €
Demontáž parkiet, kobercov, dlažby, obkladu, kuchynskej linky, sanity

270 €

Oškrabanie stien a stropv - polovica bytu 255 €
Vysprávky puklín a poškodených omietok cca 20% plochy 460 €
Výmena okien a parapetov 1 760 €
Prerobenie elektroinštalácie, plynu, vody a kanalizácie

750 €

Penetrácia stien a maľovanie stien a stropov 1 150 €
Nové obklady a dlažba 1 480 €
Výmena svietidiel 550 €
Výmena vstupných dverí a interiérových dverí 2 100 €
Nové podlahy - laminátové parkety, koberec

1 080 €

Kuchynská linka so spotrebičmi 2 450 €
   

 


 Mgr. Andrea Repáňová
certifikovaný realitný maklér


Venujem sa predaju i prenájmu 
nehnuteľností v Bratislave a širšom okolí. Vo svete realít sa intenzívne pohybujem už viac ako 7 rokov, počas ktorých som úspešne zrealizovala desiatky obchodov a poskytla klientom množstvo cenných rád a tipov. 

Všetky články autora -->


Potrebujete poradiť? Napíšte mi