Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info


Predaj nehnuteľnosti a platenie odvodov

Pridané: 1.9.2020

Viete aké odvodové povinnosti máte?

Častokrát sa ma klienti pri predaji svojej nehnuteľnosti pýtajú, akú majú daňovú a odvodovú povinnosť. Dnes si povieme niečo o odvodovej povinnosti.

Zákon o zdravotnom poistení ukladá povinnosť platiť poistné aj z tzv. ostatných príjmov. Medzi ne radíme i príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.  Najprv by som ozrejmila, kto NEMÁ povinnosť tieto odvody do zdravotnej poisťovne platiť. Povinnosť platiť poistné sa nevzťahuje na príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktoré sú od platenia dane oslobodené.

OD  PLATENIA  ODVODOV Z  PREDAJA  NEHNUTEĽNOSTI  ste oslobedený vtedy, ak :

- uplynulo 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti,
- ak ste nadobudli nehnuteľnosť dedením v priamom rade (po mame, otcovi, babke, starkom), alebo od manžela/manželky a uplynulo aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva poručiteľa. Napríklad, ak ste zdedili dom po otcovi, ktorý ho vlastnil 4 roky, stačí počkať 1 rok a môžete ho predať s tým, že odvody platiť nebudete.

AKO  SI  VYPOČÍTATE  ODVODOVÚ  POVINNOSŤ:

Uvediem príklad:

Pred tromi rokmi ste kúpili byt za 120 000,-EUR. Predali ste ho za 140 000,- EUR. Stavebnými úpravami ste zhodnotili danú nehnuteľnosť a tieto stavebné úpravy si vyžiadali 7 000.- EUR, ktoré viete zdokladovať.

Výpočet :

140 000 EUR  -  120 000 EUR  - 7 000 EUR  =  13 000 EUR

Suma 13.000,- eur predstavuje základ dane a z tejto sumy odvediete:

- 19% daň z príjmov FO,

- 14% poistné na zdravotné poistenie, ale v prípade, že platiteľom poistného je osoba so zdravotným  postihnutím, sadzba poistného je vo výške 7 % z vymeriavacieho základu.
 

Ak ste mali príjem z predaja nehnuteľnosti, vzniká povinnosť podať daňové priznanie. Podáva sa do 3 kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

Vyplnené údaje daňový úrad pošle príslušnej zdravotnej poisťovni a tá následne vykoná sama ročné zúčtovanie poistného.

RADA  NA  ZÁVER:

Je lepšie sa informovať, aké máte povinnosti voči štátu pri predaji nehnuteľnosti, aby ste neboli prekvapený, keď na dvere zaklope exekútor. V ďalšom pripravovanom článku sa dozviete o daňovej povinnosti pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti.


 Mgr. Andrea Repáňová
certifikovaný realitný maklér

Venujem sa predaju i prenájmu 
nehnuteľností v Bratislave a širšom okolí. Vo svete realít sa intenzívne pohybujem už viac ako 7 rokov, počas ktorých som úspešne zrealizovala desiatky obchodov a poskytla klientom množstvo cenných rád a tipov. 

Všetky články autora -->


 

Potrebujete poradiť? Napíšte mi