Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info


Platenie daní po predaji nehnuteľnosti

Pridané: 21.10.2020

Predali ste úspešne nehnuteľnosť? Tým vaše povinnosti voči štátu len začínajú.

Akým spôsobom môžete nadobudnúť nehnuteľnosť do vlastníctva som písala v článku TU.

V nasledujúcom článku sa budem venovať témam:

1.  kedy máte povinnosť platiť dane, prípadne kedy sa vás daňová povinnosť netýka,

2.  aké druhy dane treba zaplatiť po predaji nehnuteľnosti,

3.  kedy a do akého termínu treba zaplatiť dane.

V predošlom článku som sa venovala téme ODVODOVÁ POVINNOSŤ po predaji nehnuteľnosti. Viac sa dozviete TU.

Kedy máte povinnosť platiť dane?

Od 1.1.2011 platí, že máte povinnosť zaplatiť daň z príjmu, ak ste boli vlastníkom nehnuteľnosti kratšie ako 5 rokov. Pozor! Táto lehota začína plynúť od vkladu do katastra nehnuteľnosti, dátum kedy katastrálny úrad povolí zápis.

Máte daňovú povinnosť, keď ste získali nehnuteľnosť dedením?

Vedeli ste, že dedičstvo môžete odmietnuť? Platí, že sa dedia aktíva i pasíva. Ak dlhy prevyšujú hodnotu zdedenej nehnuteľnosti, môžete dedičstvo odmietnuť. Tieto dlhy by vymáhali od Vás.

Ak ste dedičstvo získali v priamom príbuzenskom rade (napríklad po rodičoch, starých rodičoch, manžela, manželky...) bude príjem od dane oslobodený vtedy, ak uplynulo aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva poručiteľa (nebohého). Teda ak vy vlastníte nehnuteľnosť napríklad 4 roky a chcete ju predať, nebudete mať daňovú povinnosť, ak poručiteľ (nebohý) vlastnil túto nehnuteľnosť viac ako 1 rok. Výnimočný je tento spôsob získavania nehnuteľnosti tým, že do doby vlastníctva sa započítava aj vlastníctvo poručiteľa.

Ale ak by ste nehnuteľnosť zdedil po tete, ktorá nie je v priamom príbuzenskom rade, v tomto prípade sa do doby vlastníctva nehnuteľnosti nezapočítava vlastníctvo poručiteľa a vy máte povinnosť úhrady dane z predaja nehnuteľnosti.

Aké druhy dane treba zaplatiť po predaji nehnuteľnosti?

Po predaji nehnuteľnosti treba mať na pamäti hneď dva druhy daňových povinností:

- daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti (povinnosť vo vzťahu k štátu), pokiaľ nie je prevod od dane oslobodený,

- daň z nehnuteľnosti (povinnosť vo vzťahu k obci, mestu, ako správcovi dane)

Ako si vypočítať výšku dane?

Daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti vo výške 19% alebo 25% (v závislosti od výšky základu dane pri fyzických osobách – nepodnikateľoch) zaplatíte z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli.

Tento rozdiel sa dá ponížiť o vynaložené výdavky, napríklad: odmena znalca, advokáta, náklady súvisiace s rekonštrukciou predávanej nehnuteľnosti, províziu realitnej kancelárie...

Uvediem príklad:

Minulý rok ste si kúpili byt za 100 000,- EUR,

Rekonštrukcia bytu, provízia pre RK a znalecký posudok boli vo výške 15 000,- EUR a predali ste byt tento rok za 135 000,- EUR.

135 000 - 100 000 - 15 000 = 20 000.

Z tejto sumy zaplatíte daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti vo výške 19%.

Kedy a do akého dátumu treba zaplatiť dane?

Daňovníkovi, ktorému vznikla povinnosť podať i zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti je povinný tak urobiť do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka, teda v najbližšom daňovom priznaní. Správcom dane je daňový úrad. Pri fyzických osobách je miestna príslušnosť daná miestom ich trvalého bydliska, u právnických osôb sídlom.

V prípade, že vznikne príliš vysoká daňová povinnosť, teda taká ktorá nepriaznivo vplýva na zabezpečenie základných životných potrieb, môžete požiadať správcu dane o odklad platenia dane, poprípade si dohodnúť splácanie na splátky (zákon 563/2009 Z.z. o správe daní )


 Mgr. Andrea Repáňová
certifikovaný realitný maklér

Venujem sa predaju i prenájmu 
nehnuteľností v Bratislave a širšom okolí. Vo svete realít sa intenzívne pohybujem už viac ako 7 rokov, počas ktorých som úspešne zrealizovala desiatky obchodov a poskytla klientom množstvo cenných rád a tipov. 

Všetky články autora -->


 

Potrebujete poradiť? Napíšte mi