Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info


List vlastníctva

Pridané: 23.3.2021

Chystáte sa kúpiť nehnuteľnosť? Určite prvá skutočnosť, ktorá by mala kupujúceho nehnuteľnosti zaujímať je: právny stav kupovanej nehnuteľnosti o ktorom sa dozviete na liste vlastníctva.

 

Možnosti, ako sa dostať k listu vlastníctva:

- www.katasterportál.sk, je internetový portál, ktorý je dostupný pre širokú verejnosť. Informáciu o nehnuteľnosti si viete dohľadať tu. Filtrovať sa tu dá podľa mnohých možností. Podľa mena vlastníka, nezisteného vlastníka, podľa čísla listu vlastníctva, podľa parcelného čísla, čísla stavby (súpisné číslo), alebo bytu. V tomto prípade vidím nedostatok v tom, že nevidíte práve povolený vklad, ten sa na stránke objaví s niekoľko dňovým oneskorením.

- navštíviť osobne správu katastra príslušného okresného úradu, kde sa kupovaná nehnuteľnosť nachádza. Tu sa dozviete aktuálny stav zmien na danom liste vlastníctva (LV). Zaplatíte si poplatok 8 EUR.

List vlastníctva je akýsi rodný list nehnuteľnosti. Dá sa z neho vyčítať mnoho.

Napríklad, koľko je vlastníkov danej nehnuteľnosti, kedy ju nadobudli a akým spôsobom. Akú má výmeru a v neposlednom rade aj či je zaťažená alebo nie.

 

List vlastníctva a jeho časti:

ČASŤ  „A“  Majetková podstata. Nájdeme tu údaj, na akej parcele je stavba postavená, akú má výmeru, aký má spôsob využitia, aké je súpisné číslo stavby a tiež tu nájdeme popis stavby.

ČASŤ  „B“ Vlastníci a iné oprávnené osoby. Tu nájdeme informácie o majiteľovi. Nájdeme tu adresu jeho bydliska, dátum narodenia, taktiež v akom podiele a s kým vlastní danú nehnuteľnosť. Ak sú viacerí vlastníci nehnuteľnosti, sú uvedení všetci. Taktiež v tejto časti vyčítame, ako majiteľ nadobudol nehnuteľnosť, akou zmluvou a kedy.

ČASŤ „C“ Ťarchy. V tejto časti listu vlastníctva sa dozvieme, či je daná nehnuteľnosť zaťažená, teda či má ťarchu, ktorá môže byť napríklad záložné právo v prospech banky, právo prechodu a prejazdu....

 

POZOR:

Nehnuteľnosť, pozemok pod ňou a napríklad podiel na spoločných častiach, nemusia byť vždy vedené na jednom a tom istom liste vlastníctva. To znamená že na jednom liste vlastníctva je vedená nehnuteľnosť, na druhom liste vlastníctva pozemok a na ďalšom je vedený podiel na priľahlých pozemkoch...

Ako zistíte či k danej nehnuteľnosti je len jeden list vlastníctva? Jednoducho: Na adrese: www. katasterportál.sk si zadáte hľadanie podľa VLASTNÍKA. Samozrejme vyplníte kraj, okres, obec, katastrálne územie a vlastníka. Následne sa Vám zobrazia všetky LV daného vlastníka v danom katastri.

Na mojej webstránke a facebooku publikujem články týkajúce sa mnohých otázok ohľadne nehnuteľnosti. Venujem sa témam, ktoré zaujímajú kupujúcich, ako i majiteľov nehnuteľností.

 


 Mgr. Andrea Repáňová
certifikovaný realitný maklér

Venujem sa predaju i prenájmu 
nehnuteľností v Bratislave a širšom okolí. Vo svete realít sa intenzívne pohybujem už viac ako 7 rokov, počas ktorých som úspešne zrealizovala desiatky obchodov a poskytla klientom množstvo cenných rád a tipov. 

Všetky články autora -->


 

Potrebujete poradiť? Napíšte mi