Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info


Kupujete pozemok? Nezabudnite na tieto základné veci

Pridané: 25.8.2020

Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou pozemku?

Už máte bývania v byte 2+KK plné zuby? Chystáte sa kúpiť pozemok, postaviť si svoj vlastný vysnívaný dom? Proces kúpy pozemku sa zdá byť jednoduchý, ale je tu zopár otázok, ktoré by ste si mali pred kúpou pozemku zodpovedať.

ROZMERY A VEĽKOSŤ POZEMKU:

Ako prvé, čo riešite, ak sa rozhodnete pre kúpu pozemku sú jeho rozmery a celková veľkosť. Pri plánovaní výstavby treba dodržiavať určité právne normy a preto treba zvážiť či má pozemok postačujúce rozmery, lebo sa môže stať, že obec nepovolí výstavbu rodinného domu na pozemku menšom ako je napr. 600 m2.

Taktiež sa treba zamyslieť aj nad tvarom pozemku. Určite je náročnejšie dodržať právne normy pri výstavbe, ak váš pozemok je úzky a príliš dlhý. Pred kúpou pozemku si treba prepočítať, či viete dodržať vzdialenosť rodinného domu minimálne 2 metre od hranice susedných parciel a 3 metre od prístupovej komunikácie a tiež 7 metrov vzdialenosť od susedovho domu. Výnimka tu platí v prípade, že sused nemá otočené okná k Vám do dvora, vtedy je možné upraviť túto vzdialenosť na 4 metre.

Okrem toho si treba uvedomiť, aký veľký chcem mať dom a koľko mi zostane na záhradu. Aj to kosenie zaberie dosť času 😊.

UPI:

Ako ďalšie by som rada dala pozornosti tiež dôležitý fakt a to je UPI. Je to územno-plánovacia informácia o danom pozemku, ktorú vydáva príslušný stavebný úrad bezplatne. Tu sa dozviete o obmedzeniach v lokalite, v ktorej chcete stavať, teda aký druh stavby môže byť na danom pozemku, maximálny počet podlaží, či je vôbec pozemok určený na výstavbu rodinných domov, aká je dovolená percentuálna zastavanosť pozemku (zväčša býva 30%) a iné.

Zvyčajne UPI obsahuje aj obmedzenia, pre ktoré sa nedá na pozemku alebo jeho časti stavať. Ide o ochranné pásma, napríklad okolo vedenia vysokého napätia, železnice, vodovodov, plynovodov, káblov, ciest, ale i cintorína a lesa. Pre zaujímavosť uvediem, že napríklad ochranné pásmo od hranice cintorína je 50 metrov.

Ak chcete kúpiť pozemok, ktorý je v katastri evidovaný ako lúka, orná pôda, lesný pozemok, je dôležité aby bol v územnom pláne určený k výstavbe rodinného domu, lebo inak výstavbu príslušné úrady nepovolia. Ak chcete preklasifikovať takýto pozemok na stavebný pozemok, je treba požiadať o vyňatie z pozemkového alebo lesného fondu a zabezpečiť územno plánovaciu dokumentáciu (urbanistickú štúdiu alebo územný plán zóny).

 

Kapacita existujúcich sietí a obmedzujúce inžinierske siete:

U jednotlivých správcov sietí je dobré si zistiť možnosti napojenia na inžinierske siete, z hľadiska kapacity. Ak nie je možnosť napojenia, je treba rátať s nákladmi navyše a riešiť alternatívy. Miesto kanalizácie žumpa, miesto vodovodu studňa, ak nie je plyn tak vykurovanie tepelným čerpadlom, poprípade el. kotlom.

Môže sa tiež stať, že na pozemku stojí stĺp s elektrickým vedením a LV je bez ťarchy. Je nutné vyhľadať jeho vlastníka a s ním dohodnúť prekládku stĺpu, poprípade jeho odstránenie. Ak by už bol pozemok váš, samozrejme, že to pôjde na vaše náklady. Ak by tam ten stĺp s vedením ostal,  budete musieť akceptovať ochranné pásmo. V prípade podzemného vedenia káblov je ochranné pásmo vymedzené po oboch stranách trasy podľa výšky elektrického napätia a to do 110 kV  1m, nad 110 kV sú to 3 m po oboch stranách vedenia. V tomto ochrannom pásme je zakázané stavať, vysádzať porasty, robiť akékoľvek zemné práce. 

Pre plynovod a plynárenské zariadenia sú ochranné pásma od 1 do 50 m podľa povahy a veľkosti potrubia či zariadenia.

Toto je v stručnosti popis otázok, na ktoré si treba nájsť odpoveď pred kúpou vysnívaného pozemku. Treba sa pýtať a zisťovať, lebo často krát ani sám majiteľ pozemku nevie, čo vlastne predáva.


 Mgr. Andrea Repáňová
certifikovaný realitný maklér

Venujem sa predaju i prenájmu 
nehnuteľností v Bratislave a širšom okolí. Vo svete realít sa intenzívne pohybujem už viac ako 7 rokov, počas ktorých som úspešne zrealizovala desiatky obchodov a poskytla klientom množstvo cenných rád a tipov. 

Všetky články autora -->


 

Potrebujete poradiť? Napíšte mi