spinner
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

Ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj?

Pridané: 31.3.2020

Prináš rady a tipy, ktoré vám pomôžu

Vedeli ste, že priemerne 2 až 3-krát za svoj život každý z nás mení svoje bývanie? Málo? Veľa? Ako sa to vezme. Zvyčajne na začiatok, keď opustíme rodičovské hniezdo nám stačí malé útulné bývanie v garsónke alebo 1-izbovom byte. Po čase, ktorý plynie rýchlo riešime bývanie, ktoré splní nároky mladej rodinky s deťmi. Deti nám pomaličky odrastajú a my si chceme splniť sny o rodinnom dome či už v meste alebo v satelitnej časti veľkomesta.

Prichádza tá správna chvíľa, keď sa ráno zobudíte s otázkou: „Ako mám nachystať byt či dom na predaj?“ tak aby zaujal kupujúcich? „Mám nehnuteľnosť kompletne zrekonštruovať?“ Moja dlhoročná aktívna prax a takisto skúsenosti mojich kolegov ukazuje, že nevhodná investícia do úpravy sa nevyplatí. Tu môže platiť staré známe, že niekedy menej je viac. Vysvetlím prečo...

Pokiaľ nemáte potrebné znalosti a skúsenosti v oblasti bytového dizajnu, tak ste odkázaní na odborné služby architekta. Ten navrhne všetky potrebné materiály od podláh, obkladov, zariadenie kúpeľní ako aj farebnosť stien a pod. Tu je vhodné si zodpovedať dôležitú otázku či viete vy alebo architekt odhadnúť cítenie a predstavu budúceho majiteľa. Niekomu sa to môže páčiť a iní si to chce spraviť podľa vlastných predstáv a snov.

Snažili ste sa rekonštrukciu spraviť čo najlepšie, avšak pri obhliadke zistíte, že kupujúci neraz ohŕňa nosom a povie vám: „Nooo viete, mne sa mramor nepáči, aj tak si kúpeľňu prerobím.“  Veľmi zle sa to počúva vediac koľko námahy a financií Vás to stálo a namiesto uznania nakoniec počujete „Mohli by ste mi dať zľavu? Aj tak si tú kúpeľňu prerobím.“

Čo preferujú kupujúci?

Vo väčšine kupujúci vyhľadávajú nehnuteľnosti nezrekonštruované, prípadne po čiastočnej rekonštrukcii, aby si mohli svoje budúce bývanie upraviť podľa vlastných predstáv. No nesmieme zabudnúť na veľmi dôležitý fakt, že sa v danom priestore musia cítiť príjemne. Rozhoduje prvý dojem, ktorí si z obhliadky odnesú.

Moja rada

Pre úspešný predaj nehnuteľnosti preto jednoznačne odporúčam ZATRAKTÍVNIŤ  NEHNUTEĽNOSŤ ZA  MINIMÁLNE  NÁKLADY.  Ponúkam niekoľko rád.

Vymaľovanie priestoru na bielo, odstrániť starý nábytok.  Ak ešte bývate v byte alebo v dome, tak pred obhliadkou: nablýskať kuchyňu, kúpeľňu, WC, osobné veci odložiť, uložiť prádlo.

Miestnosť pôsobí oveľa príjemnejšie, ak je vhodne osvetlená.  Navrhujem použiť teplé svetlo, pôsobí príjemne. Dobré je opraviť väčšie vady ako je kvapkajúci kohútik, poškodené zábradlie na schodoch, rozbitú dlažba pred vchodom. Nie je na škodu pokosiť trávnik, vymeniť vyschnuté rastliny na záhradke na čerstvé, vyčistiť bazén, oživiť starý plot novým náterom, vymeniť nefunkčné zámky... Všetko sú to relatívne nízko nákladové úpravy.

Na čo ale nezabudnúť

Zákazníci vnímajú nehnuteľnosť veľmi pozorne a rozhodujú sa nie len zrakom, ale aj čuchom a sluchom.

Preto nesmiete zabudnúť, že čistota je základom. Cigaretový dym ako aj rôzne pachy ( zvieratá, plesne a pod.) odrádzajú. Je vhodné utesniť vstupné dvere s novým tesnením ako aj nastavenie okien a tým obnovíme zvukovú tesnosť s okolím. Sú to drobnosti, ktoré veľakrát rozhodujú.

Na záver

Toto je len jedna otázka, s ktorou sa predávajúci budia pri predaji svojej nehnuteľnosti. Ďalšie sa týkajú právneho stavu nehnuteľnosti, možných prehliadok, bezpečného predaja, financovania nehnuteľnosti.

Šetrite svoje peniaze a čas, venujte sa tomu v čom ste dobrí a preto zverte predaj svojej nehnuteľnosti do rúk profesionála.


Mgr. Andrea Repáňová
certifikovaný realitný maklér


Venujem sa predaju i prenájmu 
nehnuteľností v Bratislave a širšom okolí. Vo svete realít sa intenzívne pohybujem už viac ako 7 rokov, počas ktorých som úspešne zrealizovala desiatky obchodov a poskytla klientom množstvo cenných rád a tipov. 

Všetky články autora -->


 

Potrebujete poradiť? Napíšte mi